Lezzetli Meyve Sebze Seçmenin Püf Noktaları

Lezzetli Meyve Sebze Seçmenin Püf Noktaları

Alışkanlıkların dışında bazı sebze meyvelerin seçiminde uygulanacak yöntemler vardır. Bir de her zaman taze sebze ve meyveyi seçmek için bilinmesi gereken püf noktaları vardır. Hanımların özellikle eşlerinden yakındıkları alışveriş tecrübesizliği budur. Markette, Pazar da ya da manav da satışı yapan kişiye güvenmekten çok kendi bilgi ve birikiminize güvenip taze ve lezzetli sebze meyveler almak daha iyidir ve mutfakta hüsran yaratmaz.

Meyve Ve Sebzelerin küçüklerini seçmek her zaman daha iyidir. Çünkü büyük olanlara oranla daha lezzetli ve kokulu olurlar. Artık her yerde görmeye alışık olduğumuz kocaman sebze ve meyvelerden kaçınmalı, hormonlu gıdaları mutfağımızdan olabildiğince uzak tutmalıyız.

-Patlıcanların ve zeytinlerin renkleri simsiyah olmalı ve tuttuğunuz zaman ele renk vermemelidir. Eğer renkleri elinize geçiyorsa hormonludurlar.

-Nar seçerken ağır ve rengi güzel olanları seçmelisiniz. Meyvenin ağır olması içinin sulu olduğu anlamına gelir hatta kabuklarında ki çatlaklar sizi korkutmamalıdır, içi o kadar suludur ki kabuğunu çatlatmıştır.

-Bezelye seçerken kabuğuna aldanmamalı bir tane denemek istediğinizi söyleyip tanelerinin tadına bakmalısınız.

-Meyvelerde diğer bir püf noktası ise koklamaktır. Meyvelerin altını koklayıp yaydıkları kokunun yoğunluğundan tazeliğini anlayabilirsiniz. Sadece kavun için değil, örneğin bir şeftalinin de tazeliğini kokusundan anlayabilirsiniz.

-Tam da mevsiminde olduğumuz çilek için ise durum biraz farklı. İri ve şekli düzgün olanlar seçilmelidir. Özellikle yapışık ve yamuk yumuk olanlardan kaçınılmalıdır. Çileğin olgunlaşıp olgunlaşmadığını ise sertliğinden anlayabilirsiniz. Olgunlaşmamış bir çileğin rengi tam değildir ve serttir.

-Erik seçerken bir tanesini yukarıdan yere bırakınız. Eğer çatlıyorsa taze ve güzeldir. Bu çatlama eriğin olgunlaştığının sinyalini verir. Yeşil erik seçiminde sert olanlar tercih edilmelidir. Sert erik kaliteli ve lezzetlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ