İş Görüşmesi Nasıl Olmalı?

İş Görüşmesi Nasıl Olmalı?

İş Görüşmesi Nasıl Olmalı?

Hayatınızda herşey olumlu gitmek zorunda değil. İnternette gezinirken, metrobüs panosunda, gazetede veya bir arkadaş tavsiyesi ile bir iş buldunuz. Bu iş tam size göre işi kaçırmak istemiyorsunuz fakat siz biraz endişelisiniz.. Bu endişenin sebebi;

  • Ya Olmazsa?
  • Acaba Beğenirler mi?
  • Ya kendimi doğru ifade edemezsem?  

Gibi çeşitli stress kaynakları oluşabilir. Bunlar sadece ufak bir kısmı. Peki biz ne yapacağız bunların hepsini bir kenara bırakıp derin bir nefes alıp, kendimizden emin olacağız. Biz bu işi kazanacağız !

Görüşmeye Nasıl Gitmeliyim?

Giyiminize çok dikkat edin. Çünkü giydiğiniz elbise karşı tarafa vermiş olduğunuz değeri temsil eder. Resmi bir elbise ile gidin mümkünse. Önce ki gece mutlaka temiz bir uyku çekiyorsunuz. Kesinlikle uykusuz bir şekilde gitmeyin çünkü bu sizi dalgın yapacaktır. Ağır yemekler yemeyin hafif ve doyurucu bir kahvaltı yapmanız sizin lehinize olacaktır.

Görüşmeye Zamanından Önce Gidin

Gideceğiniz yeri daha önceden biliyorsunuz. Araç ile gidiyorsanız arabanızı nereye park edeceğinizi mutlaka önceden bulun. Düşünebiliyor musunuz plansız gittiniz ve hiç bir yerde park yeri yok. Aman Allah’ım ne büyük stres ! Büyük bi demotive edecek bizi. 10:00’da gelin dediler. Siz 09:40’da gidin, bir şey kaybetmezsiniz.

İşverenlerin Size Sorduğu Sorulara Net Cevaplar Verin

Üstü kapalı demek istediğim, ödevinizi çok iyi çalışın. Çünkü araştırma ve hazırlık iş görüşmesi için çok önemlidir. Yalan konuşmayın, net olun. Kendinizi ne çok üste çıkarın, ne çok eve yeni gelmiş gelin gibi pısırık hissedin. Düşünmeden konuşmayın, lafı ağzınızda gevelemeyin. İş görüşmelerinde genelde yapılan hata, sorulan soruyu anlamadan hazır cevap vermektir. Gereksiz konuşmayın.

Beden Dilinizi İyi Kullanın

Öncelikle kendine özgüvenli ve dik bir şekilde oturun. Diken üstünde otururmuş gibi de oturmayın tabi. Eğer öyle oturursanız bu karşı tarafa sizi stresi bir şekilde lanse edecektir. Arkanıza yaslanın rahat nefes alın, eliniz ile vücudunuzun her hangi bir yeri ile oynamayın. Mutlaka göz teması kurun ve iş verene; Sizin ne demek istediğinizi çok iyi anlıyorum, gibisinden bakın.

Kendiniz Olun Rol Yapmayın

Sırf patronunuza yaranmak adına hiç olmadığınız bir insan gibi davranmayın. Kendiniz neyseniz öyle davranın. Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış. Herkes garson olamaz, herkes yönetici olamaz, herkes öğretmen olamaz. Karşı tarafa o iş için ne kadar uygun olduğunuzu düzgün ifade edebilseniz de, yalan söylediğiniz ilerde mutlaka ortaya çıkacaktır. O yüzden ben derim ki Kendiniz Olun..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ