Çocuklarda Duygusal İstismar

Çocuklarda Duygusal İstismar

Çocukların kişisel gelişimleri ilk önce anne ve babaları sayesinde oluşmaya başlar. Kendine güveninin başladığı ilk dönemlerde çocuğu yönlendirmek ve sakin konuşmalar yapmak, gözlerinin içine bakarak iletişim sağlamak oldukça önemlidir. Eğitim seviyesinin düşük olduğu bölgelerde çocuklarla sağlıklı iletişim kurulamadığı için ebeveynler ister istemez çocuğa duygusal istismarda bulunabiliyorlar. Çocuk bakımı yeterince zor iken duygusal istismar ile çocuk bakımı daha da zor hale getirilir.

Duygusal istismarı; çocuğu sürekli eleştirmek, küçümsemek, herkesin içinde bağırmak hatta şiddet uygulamak, tehdit etmek, çocuğun yardım çağrısını reddetmek, korktukları bir şeyi yapmalarına zorlamak, eğitim almasını engellemek, ev içinde var olan şiddeti görmeye zorlamak gibi unsurlarla tanımlanabilir. Duygusal istismar sadece ailelerde değil çevredeki olumsuz etmenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Özellikle okul hayatı boyunca çocuğun duygusal istismara uğraması engellenmelidir.

Duygusal istismara maruz kalan çocuklarda; ebeveynlerden nefret etme, ebeveynlerin varlığını kabul etmeme, ebeveynlerden korkma,  konuşmada kekemelerin başlaması ve göz temasını kesilmesi, çocukla ilişki kurma güçlüğü, sürekli yalnız başına kalmak isteme ya da yalnız kalmaktan korkma, altını ıslatma, ufacık şeylere ağlayabilme gibi belirtiler görülebilir.

Duygusal istismarı bilinçli ya da bilinçsiz uygulayan ebeveynlerin çocukları ileriki yaşamlarında kanser hastalığına yakalanma ihtimalleri çok daha yüksektir. Ayrıca bu çocukların evlilikleri de mutsuz ve çocuklarına yaklaşımları olumsuz olacaktır.

Duygusal istismarın en büyüğü çocuğa sevgisini göstermemektir. Ayrıca çocuğu kötü etkileyecek lakaplar takma, onu önemsemediğini belli etmek, eğitimiyle ilgilenmemek, ihtiyaçlarına cevap vermemek, çocuklar hakkında bağırarak konuşmak ve birilerine şikayet etmek gibi belirtiler de ebeveynlerin duygusal istismar uyguladığını göstermektedir.

Duygusal istismar uyguladığını fark eden ebeveynler bu duruma çözüm bulmak istedikleri zaman yapacakları ilk iş doğru yolu bulmak için uzman bir pedagog ya da psikiyatri doktorunu ziyaret etmek olmalıdır. Daha sonra uygun tedavi yöntemleri kullanılarak çocuk tarafından affedilmek beklenmelidir. Çocuğun kendini daha iyi hissetmesi için çocuktan özür dilemekten çekinmemeli ve her adımda yanında oldukları hissettirilmelidir. Çocuğun isteklerine ve söylemek istediklerine kulak vermeli, uygun arkadaş ortamında çocuk ilgiyle izlenmelidir. Doğru bir rol model olunmaya çalışılmalı ve istismar tekrarı asla yapılmamalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ