Uzun Süre Bilgisayar Başında Kalmanın Zararları

Uzun Süre Bilgisayar Başında Kalmanın Zararları

Uzun Süreli Bilgisayar Kullanımının Meydana Getirdiği Hastalıkları Engellemek

Bilgisayar kullanımı günümüzde birçok kişinin hayatında neredeyse ilk sırada yer alıyor. Birçok kişi bilgisayar başında saatlerini geçirmekte, birçok kişi de tüm iş hayatını bilgisayar üzerinden yönetmektedir. Bilgisayarlarla oyun oynama, çalışma, sohbet, ödev yapma gibi pek çok işlev yerine getirilebilmektedir. Oldukça eğlenceli ve adeta kişileri yepyeni bir dünyanın içerisine sokan bilgisayarları aşırı derecede kullanmak bazı hastalıkların oluşumuna sebebiyet vermektedir. Göz yorgunluğu, karpal tünel sendromu, Munchausen sendromu, baş ağrısı, boyun fıtığı, miyofasiyel ağrı sendromu, tendinit, sağlık anksiyetesi, derin ven trombozu gibi bir bölümüne aşina olduğumuz bir bölümüyse neredeyse hiç duymadığımız pek çok hastalık uzun süreli bilgisayar kullanımlarında oluşabilmektedir. Bu hastalıkların oluşumunu engelleyebilmek için aşağıda bulunan tekniklerden yardım alabilirsiniz.

Bilgisayar Kullanımı Esnasında Vücut Pozisyonları Nasıl Olmalıdır?

Uzun süreli bilgisayar kullanımlarının meydana getirdiği hastalıklar incelendiğinde bu hastalıkların tamamının oldukça ciddi ve hayatı etkileyebilecek hastalıklar olduğu görülmektedir. Bu hastalıklara yakalanmamak için bilgisayar başında doğru oturma pozisyonlarını net bir şekilde uygulamak gerektiği ortaya çıkmaktadır. Öncelikle bilgisayar başında kambur oturmak bu hastalıklara davetiye çıkaran en büyük hatalardan birisidir. Bilgisayar kullanırken mümkün olduğunca dik bir oturuş pozisyonu edinmek ve özellikle omuzların gevşek olması oldukça önemlidir. Bilgisayar kullanırken çoğu kişi farkında olmadan eğri durmakta ve omuzlarını sıkmaktadır. Bu pozisyonda durmak çeşitli bel ve boyun rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Bunun yanı sıra sabit bir pozisyonda uzun zaman oturmak risk içerdiğinden pozisyonu zaman zaman değiştirmek ya da bilgisayar başından belirli aralıklarla kalkmak da önemlidir. Masanın altında uygun bir açıyla konumlandırılmış bacaklar rahat bir hareket alanına sahip olmalı ve ayaklar yerle tam olarak temas etmelidir.

Bilgisayarı Konumlandırmak

Bilgisayar kullanırken bilgisayarın kullanıcıdan bir kol boyu uzaklıkta ve tam karşıda bulunması önemlidir. Hafif bir eğime sahip ve temiz bir ekran göz sağlığının korunması açısından ekstra öneme sahiptir. Klavye kullanılan kişiye göre konumlandırılmış olmalı ve kullanım sırasında bileklerin mümkün olduğunca düz olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca kullanılan klavye dirsekten hafifçe aşağıda bulunduğunda omuz, sırt ve ön kol kaslarının gevşemesine yardımcı olan bir pozisyon yakalanmış olur. Mause ele tam olarak oturmalı ve mause hareket ettirilirken elle birlikte tüm kolda hareket ettirilmelidir. Uzun süreler boyunca mause kullanmak bilekte ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple bileğe destek veren bir mause pad kullanmak oldukça yararlıdır. Çalışmanız esnasında yarım saatlik zaman dilimlerinde mola vermek ve bu molalarda gevşeme hareketleri uygulamak da vücut için yararlı olacaktır. Eğer ortam olarak büyük hareketleri yapmaya müsait değilseniz, en azından bileklerinizi döndürerek yapacağınız minik egzersizler bilek sağlığı açısından önem taşımaktadır. Tüm bu uygulamaları düzenli bir şekilde takip ederseniz, bilgisayar kullanımının size vermiş olduğu zararları minimuma indirme şansına sahip olabilirs

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ