Stresle Başa Çıkma Yolları

Stresle Başa Çıkma Yolları

Stresle Başa Çıkma Yolları

Çağımızın en büyük hastalıklarından bir tanesi olan stresle yüzünden pek çok insan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle kadınların stresle başa çıkmaları oldukça zor bir süreçtir. Stres başlı başına bir sorunken uzun süreli stres halleri kişilerde daha farklı ve geri dönülmesi imkansız hastalıklara sebebiyet vermektedir. Tansiyon, şeker, kalp hastalıkları, kanser gibi ölümcül de olabilen pek çok sorunun ana kaynaklarından birisi strestir. Stresten uzak durabilmek için aşağıda yer alan tekniklerden faydalanabilir, günlük stresinizi minimum seviyelere çekebilirsiniz.

Sorunları Büyütmekten Vazgeçin

Hiçbir sorunun hayatın sonu olmadığını anlayın. Ne yaşarsanız yaşayın yarın yine güneş doğacak ve farklı bir gün sizi bekliyor olacak. Bu anlayışa sahip olduğunuzda stresli bir hayattan da uzaklaşabilirsiniz.

Anı Yaşayın

Anı yaşamak geçmişi ya da geleceği düşünüp stres içerisinde olmaktan her zaman daha iyidir. Unutmayın ki şu anda kimse sizi bir şeye zorlamıyor. Tam şu anda kimse sizden faturalarınızı ödemenizi istemiyor. Faturalarınız için fatura ödeme anınız geldiğinde endişelenin. Bu şekilde davranmazsanız, yaşamın güzel tüm anlarını kaçırırsınız.

Meditasyon Yapın

Meditasyon yapmak stresten uzaklaşmak için en ideal uygulamaların başında gelmektedir. Derin bir içsel rahatlama sağlayan meditasyon yardımıyla stresli hallerinizden tamamıyla sıyrılmanız mümkündür.

Hayal Kurun

Güzel hayaller kurmak stresten uzaklaşmanız için önemli bir çalışmadır. Gideceğiniz tatilin hayalini kurmak, orada nasıl dinleneceğinizi, nasıl yüzeceğinizi düşlemek, sıcak kumlara uzandığınızı hayal etmek ve bunu tüm gerçekliğiyle yaşamak stresten uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

Kitap Okuyun veya Film Seyredin

Kitap okumak ya da film seyretmek bir kaçış yöntemi olsa da o an için sizi kendi dünyanızdan çıkarıp başka bir dünyaya sokacağı için etkin bir stresten kurtulma yöntemidir. Bu aktivitenin ardından tekrar stresli halinize geri dönseniz bile etkisi ilk andaki kadar büyük olmayacaktır.

Varsayımda Bulunmayı Bırakın

Varsayımda bulunmak, şu bunu düşünüyor, bu bunu yapacak gibi düşünceler kişiyi en fazla strese sokan durumların başında gelmektedir. Üstelik bu düşüncelerin hiçbir gerçekliği de yoktur. Gerçekler sizin varsayımlarınızdan bambaşka olabilirler. Bu nedenle zihninizi ne zaman varsayımda bulunurken yakalarsanız, bu düşüncelerinizden hızla uzaklaşın.

Nefes Çalışması Yapın

Meditasyonla birlikte yapılan nefes çalışması kişinin hem hayat yorgunluğunu hem de stresini azaltmaya yardımcı olan uygulamaların başında gelmektedir. İçerideki tüm öfkeyi, kızgınlığı, üzüntüyü dışarı atmanızı sağlayan nefes uygulamaları sayesinde stresinizi ciddi oranda azaltabilirsiniz. Üstelik bu uygulamaların sağlık açısından da büyük faydaları bulunmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ