Sivrisineklerden Nasıl Korunabiliriz?

Sivrisineklerden Nasıl Korunabiliriz?

Sivrisineklerden nasıl korunuruz?

Hangimiz bedenimize zarar veren dış etkenlerden hoşlanırız ki? Özellikle yaz aylarında, keyifli tatil günlerimizde bizim güzel anlarımızı işkenceye çeviren o malum canlılar yani sivrisinekler… Evet her yaratılan varlığın bu hayattaki amaçları farklıdır işte sivrisineklerinde bu dünyada belki de en keyif aldıkları şey aynı zamanda bizimde en nefret ettiğimiz nokta oluveriyor bazen.

Aslında bazen sivrisinek deyip geçmemek lazım. Zira dünyada oldukça yaygın olan sıtma hastalığının en büyük sebebi maalesef sivrisinekler. Bu hastalıktan hayatını kaybeden onca insan, binlerce küçük çocuk var bu hayatta. Belki de sivrisineklerle mücadele ilk olarak sıtma hastalığının ortaya çıkmasında etkili olan pirinç tarlalarının bulunduğu bölgelerde başlamalı. Bildiğiniz üzere sivrisineklerin en yoğun olduğu yer sulak olan pirinç tarlaları ve bu tarlaların etrafında durumun ciddiyetinin farkında olmadan masumca oynayan küçük yavrularımız. İşte bu sebeple sivrisineklerden korunma yöntemleri dediğimizde akla ilk gelecek şey bu bölgelerdeki vatandaşlarımızın bu konuda en üst seviyede bilinçlenmelerini sağlamak ve hem bölgenin dezenfekte işlemlerinin hem de bölgedeki halkın tıbbi açıdan her türlü ilaç teminin sağlanması gerekiyor. Çünkü sıtma hastalığı hiçte küçümsenecek bir hastalık değildir. Bilinçlenmek ve bilinçlendirmeye çalışmak işte bu açıdan büyük önem arz etmektedir.

Sivrisinek Isırıklarından Nasıl Korunuruz?

Sinek kovucu aletler, sinek kovucu spreyler, sineklerin yol açtığı bedenimizdeki kaşıntılar için gayette etkili olan losyonlar ve en önemlisi de bence yerel yönetimlerin, yani belediyelerin sivrisineklerin yoğun olduğu dönemlerde bölge halkının olumsuz yönde etkilenmeyeceği şekilde bölgede düzenli olarak ilaçlama yapması. Sizin için zor olsada plajdasınız ve sineklerin en çok sevdiği yer açık teniniz. Soğanı ortadan ikiye yarıp şezlongunuza koyabilirsiniz. Sinekler soğan kokusuna gelmeyecektir.Tüm bunların akabinde sivrisineklerin özellikle yoğun olduğu dere ve çay gibi akarsuların bulunduğu bölgelerden uzak durmakta fayda var. Eviniz de çok fazla sinek varsa ve soğan da işe yaramıyorsa hemen kokusuyla çok iyi bildiğimiz fesleğen yardımımıza yetişiyor. Fesleğenin kokusu sinekleri derhal uzaklaştıracaktır.

Sivrisinek Isırıkları İçin Basit Tedavi Yöntemleri

  • Sivrisineklerden korunamayıp mecburen ısırıldınız. Telaş etmeye gerek yok bir aspirin bulup bunu ezip su ile ısırılan bölgeye sürünüz. Bu sayede kaşıntı hafifler.
  • Kolonya sürebilirsiniz, lakin bu biraz acı verse de kaşıntıyı götüreceği tahminlerimizin arasındadır.
  • Kaşınan yere buz sürmek ve diş macunu ovalamak iyi gelen yöntemler arasındadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ