Sağlıklı Yaşam Önerileri

Sağlıklı Yaşam Önerileri

Sağlıklı bir yaşam için hayatın bize sunduğu imkânlardan faydalanabiliriz. Hastalanmayı en aza indirerek daha mutlu bir yaşam sürdürebiliriz. Sağlıklı bir yaşam için de püf noktaları vardır. Önemli olan bu noktaları bilmek ve uygulamaktır.

 

Düzenli Egzersiz Şart

Sağlıklı bir vücut için en önemli şey düzenli egzersizdir. Vücudunuzun dinç ve ideal kilosunda kalmasını sağlarsanız hem daha zor yorulursunuz hem de eklem ağrılarından kurtulursunuz. Kısa mesafelerde araba ya da toplu taşıma kullanmamanız da sizin için faydalı bir egzersiz olacaktır.

Uyku düzeni sağlıklı bir vücut için çok önemlidir. Günde en az 6-8 saat uyumalı ve uyku kalitenize çok dikkat etmelisiniz. Uykunuzu yeterince alamamanız bağışıklık sisteminize zarar verir, psikolojik sorunlara, kalp, tansiyon, şeker gibi hastalıklara yol açabilir.

Gün içerisinde birkaç saatte bir kendinize mola vermeniz de hem vücudunuzun hem de zihninizin dinlenmesi açısından çok önemlidir. Gün içinde çay, kahve molaları vermek konsantrasyonunuzu da arttırır.

 

Doğanın Nimetlerinden Faydalanın

Doğanın bizlere sunmuş olduğu doğal antibiyotiklerden faydalanın. Soğan, sarımsak gibi besinler doğal birer antibiyotiktir. Örneğin, sarımsağın tansiyon dengeleyici bir özelliği vardır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz için nane-limon, kuşburnu gibi çaylar içebilirsiniz. Özellikle soğuk havalarda içerseniz hastalıklara karşı daha dirençli olabilirsiniz.

Şeker ve tuz tüketimini mümkün olduğunca azaltın. Ekmeği de elinizden geldiği kadar az tüketmeye gayret edin. Yağ tüketiminizi de azaltın. Fazla yağ tüketmek vücudunuz için çok zararlıdır.

Sigara, alkol zaten vücudumuzun baş düşmanlarıdır. Önceliğiniz sigara ve alkolü tamamen bırakmak olmalı. Hatta sigara içilen ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Stresten uzak durmak da çok önemlidir. Stres ilerde ciddi hastalıklara sebebiyet verir. Stresinizi azaltmak için kendinize hobiler edinebilir, uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ