Sağlıklı Diyet Programı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı Diyet Programı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı Diyet Programı Nasıl Yapılır?

Kadınların en büyük sorunlarının başında kilolar gelmektedir. Birçok diyetin sağlıksız olmasının yanında sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek elinizdedir. Sağlıklı bir diyet programı oluşturabilmek için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşağıda yer alan hususlara dikkat ederek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Öğünlerinize Dikkat Edin

sağlıklı besin

Diyet yapmaya başlayan hemen herkesin hataya düştüğü konuların başında öğün konusu gelmektedir. Az yemek yiyerek kilo verileceğini düşünen birçok kişi bu konuda yanılgı yaşamaktadır. Bu durumun tam aksine sağlıklı bir diyet yapmak isteyen kişi en az 3 ana öğünle birlikte 3 ara öğün yemelidir. Az ve sık yenen yemekler metabolizmanın hızını ciddi oranda attıracaktır. Bunun yanında bu şekilde bir beslenme birden çok aşırı yemenizin de önüne geçecektir. Kan şekerinde ani bir düşüş olmasını engelleyecek olan bu öğünlerin yenme saati de tüketilen besinler kadar önem taşımaktadır. Hiçbir şekilde sabah kahvaltısını atlamamanız gerekmektedir. Bunun yanında akşam yemekleri de 18.00 saatini geçmemelidir. 20.00 dan sonraysa son ara öğün yenmelidir. Tüketilen besinlerde de 3 beyaz denilen un, şeker ve tuzdan mümkün olduğunca uzak durmaktır. Protein ve sebze ağırlıklı bir beslenme kilo vermek için idealdir.

Bol Bol Sıvı Tüketin

bol bol sıvı tüketin

Her insanın günde en az 2.5 litre su tüketmesi gerekmektedir. Az su tüketmek birçok rahatsızlığın oluşmasına sebep olabilmektedir. Az su tüketmek kilo vermeye de engel teşkil eden bir durumdur. Bunun yanında Yeşilçay gibi antioksidan özelliğe sahip çayları tüketerek vücuttaki toksinleri de atabilirsiniz. Bu tip çaylar metabolizmayı da hızlandırmaktadır.

Egzersiz Yapın

Asian woman working out in gym

Egzersiz kilo vermeye yardımcı olan en önemli aktiviteler arasında yer almaktadır. Özellikle sabah saatlerinde 1 saat tempolu şekilde koşu veya yürüyüş yapmak önemlidir. Bunu bir rutin haline getirirseniz kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Yapılan spor metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olmanın yanında güne zinde başlamanıza yardımcı olacaktır. Çeşitli egzersiz uygulamalarını yapacağınız kardiyo içerikli spor aktivitesine eklerseniz kas sisteminizde gelişme gözterecektir.

Düzenli Uyku

düzenli uyku

Diyet yaparken en önemli unsurların başında düzenli bir uyku uyuma ihtiyacı gelmektedir. Akşam yatmadan önce tartıldığınızda sabah tartılmanız arasındaki farkı görebilirsiniz. Bu da gece uyurken vücudunuzun ne denli çalıştığının en önemli kanıtıdır. Özellikle 23.00 ve 05.00 saatleri arası kilo verebilmek için etkili bir zaman dilimidir. Sağlıklı bir diyet programı için vaktinde yatıp, vaktinde uyanmak önemlidir. Bu uygulamaları takip ederek istediğiniz kiloya rahatça inebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ