Parkinson Hastalarına Yemek Önerileri

Parkinson Hastalarına Yemek Önerileri

Parkinson Hastalarına Özel Diyet

Uzmanlar, Parkinson hastalarına göre özel diyetler önermektedir. Bunun sebebi sindirim sorunlarındandır. Yani, Parkinson hastaları normal insanların yedikleri yiyecekleri yerse sindirim problemleri yaşayabilirler. Buna göre uzmanların tavsiyeleri oldukça önemlidir.

Ayrıca Parkinson hastalarında tedavi olarak yardımcı görevini yiyecekler görmektedir. Parkinson hastalarının kullandığı ilaçların sindirim problemleri yaşattığını söylemeliyiz. Bunun için özel diyetlere ihtiyaç vardır.

Özellikle kabızlık problemi meydana gelen Parkinson hastaları bu durumdan son derece rahatsız olurlar.

Parkinson Hastaları Neden Kabız Olur?

Uzmanlar, bu hastalıkta otonom sinir sisteminin etkilendiğini öne sürerek kabızlığın meydana geldiğini açıklamaktadır. En fazla görülen rahatsızlıkların başında gelir. Kabızlık öncesi titreme ve halsizlik baş gösterebilir.

Bu durumların önüne geçebilmek adına diyet oldukça önem taşımaktadır.

Parkinson Hastaları Çok Sıvı Tüketmelidir

Parkinson hastalarının en çok sıvıya ihtiyacı vardır. Günde iki litreden fazla su tüketmeleri gerekir. Ayrıca meyve suyu, çay, soda gibi ek içeceklerde tüketebilirler. Ayrıca egzersiz bu hastalık için oldukça önemlidir.

Parkinson Hastalarında Yiyecekler

Uzmanlar, lifli yiyeceklerin tüketilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Tam tahıllı ekmek, normal ekmeğin yerine tercih edilmelidir. Hamur işleri ve makarna, pirinç, patates gibi yiyecekleri tüketmemelisiniz.

Parkinson Hastaları Bakla Yiyebilir Mi?

Bakla yiyecek kişiler yoğurt ile birlikte yiyebilirler. Ancak porsiyonunuz oldukça az olmalıdır. Aksi durumda dopamin içerdiği için zehirlenmeye yakın vakalar meydana gelebilir.

Parkinson Hastalarında Proteinin Önemi

Sabah kahvaltısında mutlaka protein tüketilmelidir. Et, süt, yumurta gibi proteinlerin mutlaka tüketilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, vakti geldiğinde yenmesi daha doğru olmaktadır diye vurgular.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ