Hamileliğin İlk Haftalarında Görülen Kanamalar

Hamileliğin İlk Haftalarında Görülen Kanamalar

HAMİLELİĞİN İLK HAFTALARINDA GÖRÜLEN KANAMALAR

Hamileliğin özellikle ilk 5 haftasında görülen kanamalar sıklıkla karşılaşılan, kimi zaman ciddi sonuçları olabilen, kimi zamanda basit ve önemsiz kanamalardır. Düşük ihtimalinin en yüksek olduğu aylar ilk 3 aylık dönem olduğu için her ne olursa olsun bu kanamalar ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Hamileliğin ilk dönemlerinde görülen kanamaların birkaç sebebini aşağıda bulabilirsiniz.

DIŞ GEBELİK

Hamileliğin ilk döneminde görülen kanamalar içerisinde en ciddi olanlarının başında dış gebelik kaynaklı kanamalar gelmektedir. Bu kanamalar hayati tehlike yaratabilecek kadar önemli ve ciddi sorunlardır. Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahime değil, rahim dışında bir yere yerleşmesi ve burada gelişmeye başlamasından kaynaklanan bir durumdur. Genellikle döllenmiş yumurta fallopi tüpüne yerleşir. Bu tip vakalarda önce hafif kanama gelse de önlem alınmazsa vaka ağırlaşabilir. Kanamaya eşlik eden kramp, baş dönmesi, karın ağrısı gibi durumlar görülebilir. Ayrıca dış gebelikte HCG hormonu görülse de oldukça düşük seviyededir. Bu durumda bebek kürtaj yolluyla follobi tüpünden alınarak hamilelik sonlandırılır.

ÜZÜM GEBELİĞİ

Görülme sıklığı oldukça düşük olan üzüm gebeliğinde rahimde bebek yerine anormal bir doku gelişir. Nadir durumlarda bu doku kanser hücresi içermektedir ve yayılım gösterebilir. Rahmin hızla büyüdüğü üzüm gebeliğinde mide bulantısı, kusma gibi belirtiler kanamaya eşlik eder. Kandaki HCG hormonu üzüm gebeliğinde oldukça yüksek değerlerdedir. Bu durumda ya doku kendiliğinden düşer ya da kürtaj edilerek alınır. Çıkan doku genellikle üzüm şeklinde olduğu için bu tip durumlara üzüm gebeliği denilmektedir.

DÜŞÜK

Düşük ihtimalinden söz edebilmek için gebenin sürekli kanaması olması gerekmektedir. Hamilelik sırasında sürekli kanama yaşayan kadınlarında sadece % 50’si düşük yapmaktadır. Düşük kanamaları, kanamayla birlikte seyreden ağrı ve kramp gibi etkilerle birlikte seyredilir. Karın bölgesinde acı, titreme, yüksek ateş ve bunlarla birlikte kanamanın içerisinde kan pıhtıları gözlenir. Eğer hamileliğin ilk dönemlerinde kanama yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza görününüz. Küçük bir kanama olarak başlayan durum ilerleyip, ciddi bir hal alabilir. Düşük ihtimalinde doktorlar progestan isimli bir ilaç vererek hastaların sürekli yatmasını istemektedir.

ENFEKSİYON

Rahimde veya vajinada herhangi bir enfeksiyon olması durumu da ilk 3 ayda kanamaya neden olabilir. Enfeksiyon haricinde cinsel yolla bulaşan hastalıklar (uçuk, bel soğukluğu vb.) da kanama sebebi olabilirler.

SERVİKAL TAHRİŞ

Hamilelik boyunca rahim ağzında kan akışı hızlanır ve artış gösterir. Bu bölgede herhangi bir tahriş kolaylıkla kanamaya neden olabilir. Hamilelik boyunca böyle kanamalar genellikle cinsel ilişkiye girilmesi sonucunda oluşurlar. Eğer cinsel ilişki sonrası kanama yaşıyorsanız, doktorunuza bu durumu mutlaka bildiriniz.

İLERLEME KANAMASI

İlerleme kanaması hamileliğin ilk dönemlerinde en çok görülen kanamalardan bir tanesidir. Tehlike olarak düşük seviyede olan bu kanama geç zamanlarda gerçekleşen regl döngüsünden kaynaklanmaktadır. Hamile kalındığında döngüsel hormonlar hamilelik hormonları tarafından maskelenirler. Fakat belli bir süre sonra menstürel hormonlar kendi başlarına menstürasyon başlatabilirler. Hamileliğin ilk dönemlerinde acısız bir kanama yaşıyorsanız bunun nedeni menstüral döngü olabilir. Halk arasında buna üstüne görmek de denilebilmektedir.

YERLEŞME KANAMASI

Yerleşme kanaması döllenmiş olan yumurta rahim duvarına yerleşirken meydana gelen bir kanamadır. Bu kanama genellikle çok hafif bir kanama şeklindedir ve 2 ila 3 gün sürer. Daha uzun sürelerde yerleşme kanaması olabildiği gibi yerleşme kanamalarında gelen kan regl döngüsündekinden farklı olarak açık pembe veya kahverengidir. Genellikle bu tür kanamalar ilk anda fark edilmezler. Yerleşmeye çalışan embriyo bölgedeki bir kılcal damarı çatlatabilir. Bu durumda yerleşme kanaması olarak adlandırılır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ