Göğüs Kanserinin Belirtileri

Göğüs Kanserinin Belirtileri

Kadınlarda Göğüs Kanseri

Göğüs sağlığı dendiğinde birçok hastalıktan söz edilebilir. Ancak bu hastalıkların arasında ön önemli ve hayati tehlike içereni şüphesiz ki göğüs kanseridir. Son yıllarda ciddi bir artış gözlenen göğüs kanseri vakaları, göğüslerde bulunan süt bezleri ve kanallardaki hücrelerin gerektiğinden fazla çoğalarak, göğüsle birlikte vücudun çeşitli yerlerine yayılmaya devam etmesi olarak bilinmektedir. Göğüs kanseri göğsün içerisinde zamanla büyür ve kişinin ölümüne sebebiyet verebilir. Erkeklerde de nadir olarak görülse de göğüs kanseri hastalığı kadınlarda daha yaygın bir hastalıktır. Bir kadının ömrü boyunca göğüs kanserine yakalanma riski 1/10 oranıyla ifade edilebilir. Yani her 10 kadından 1’isi göğüs kanseri riskiyle karşı karşıyadır.

Göğüs Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Göğüs kanseri belirtileri incelendiğinde en önemli bulgunun memede daha önce olmayan bir yapının oluşması sonucunda tespit edildiği söylenebilir. Meme de bulunan bu yapılar kist olabileceği gibi solid kitle de olabilirler. Meme kistleri, içi sıvı dolu kese şeklinde olup daha çok menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda görülmektedirler. Bu kistler iğne yardımıyla delinerek içi boşaltılabileceği gibi daha karmaşık yapıda olanları ameliyatla alınırlar. Solid kitlelerse daha farklı bir dokuya sahip olan kitlelerdir. Bu kitleye rastlanmış olması kanser bulgusu sayılamayacağı gibi bu kitlelerin kansere dönüşme olasılığı bulunmaktadır. Bu yapılar koltuk altında da ortaya çıkabilirler. Bu kitlelerin kanserli bir kitle olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun haricinde meme derisinde kalınlaşma, renk değişikliği, şişme, meme başında kalınlaşma, meme başında yada memede yara oluşumları, kızarıklık gibi etkilerin görülmesi de kanser belirtisi olabilmektedir. Bir kitle bulgusu olmasa bile bu belirtilerin kansere işaret etmesi olasıdır. Bazı kadınlarda doğuşta olabilen memede veya meme başında içeriye doğru çekilme görülmesi durumu sonradan oluşmuşsa kanser riski söz konusu olabilir. Meme başında akıntı olması ve bu sıvının kırmızı, kahverengi veya siyah olması gibi durumlarda takip edilmesi gereken hallerdir. Bunun haricinde meme yapısında bozulma olması durumunda da vakit kaybetmeden doktora başvurmakta fayda vardır.

Göğüs Kanseri Tedavisi

Göğüs kanseri tedavisi erken evrelerde tespit edilmesi haline kitlenin alınması ya da göğsün tamamen alınmasını takip eden kemoterapi tedavisi şekline olmaktadır. Yine meme kanseri tedavilerinde hormon tedavisi, radyoterapi gibi uygulamalar da kullanılmaktadır. Tedavinin aşamaları kanserin hangi evrede olduğuyla ilgili olarak netleştirilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ