FINDIĞIN FAYDALARI

FINDIĞIN FAYDALARI

FINDIĞIN FAYDALARI
Ülkemiz birçok bitkinin yüksek oran da yetiştirilip ihraç edilmesini sağlayan toprak yapısına toprak yapısına sahip. Elverişli topraklar sayesin de birçok gıdanın hammadde ihtiyacını ülkemizden karşılayabiliyoruz. Fındık üretimi de bunlardan biridir. Fındık üretimi neredeyse Karadeniz bölgesinin tamamını kaplar. Bu bölge insanlarının yüksek gelir kaynakları arasındadır. Fındığın ülkemizde ki kullanım oranı da çok fazladır.
En büyük kullanım alanı çikolata ve sarelle yapımıdır. Bu gıdaların için de bağlayıcı anlamında kullanılır genelde bunun yanı sıra ek tat olarak çeşitlendirilir. Çerez olarak da tüketilen fındığın yararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Fındığın içerisin de yüksek oran da yağ bulunur. Bu durumdan faydalanarak fındık yağı üretimi yapılmaktadır. Fındık yağı da çok tercih edilen bir üründür.
Fındık çocuk yaştan itibaren tüketilmesi gereken gıdalardandır. Bir dönem ‘ her gün 1 avuç fındık ‘ reklamı ile önemi halka duyurulmak istenmiştir. Amacına da ulaşmıştır. Fındığın yararları arasın da ilk sıra da enerji vermesi gelir. Vücut direncini arttırır. Sabahları kahvaltı da tüketeceğiniz bir miktar fındık gün boyu algınızın ve zihninizin açık olmasını destekleyecektir. Bunların yanı sıra kalp hastalıklarına da iyi geldiği ispatlanmıştır. Fındığın enerji verme özelliğinden dolayı cinsel gücü arttırıcı olarak da kullanıldığı bilinmektedir.
Uzmanlar fındığın hamile bayanlar üzerinde de çok yararlı olduğunu ispatlamıştır. Annenin günlük olarak tükettiği fındık ve ceviz benzeri gıdaların hem anneye hem de anne karnında ki çocuğun zihin gelişimine oldukça yararlı olduğu bilinmektedir.
Fındık diyet yapanlar için de önerilen gıdalar arasın da. Ara öğünleriniz de ya da sabah kahvaltısın da yiyeceğiniz belli miktarda ki fındık tokluk hissi verecek enerjinizi yüksek tutar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ