Bahar Nezlesi

Bahar Nezlesi

Bahar geldiğinde herkes kendini yeşil alanlara, çiçeklerin arasına atmak ister. Doğanın o müthiş canlanışına tanık olmak şüphesiz herkesi mutlu eder. Ancak doğada uçuşan polenler bazı insanları hiç etkilemese de bazı insanları zor durumlara sokabiliyor.

Asıl Nedeni Alerji

Bahar aylarında ağaçların, çiçeklerin, otların polenleri, rüzgârın da etkisiyle havada uçuşur ve solunum yoluyla burnumuzun deliklerinden girip oraya yapışıp kaşıntı yaparak hapşırmamıza neden olur. Bahar nezlesinin de soğuk algınlığına benzer belirtileri vardır; gözlerde kaşıntı ve sulanma, hapşırma, öksürme, burun ve boğazda kaşıntı olur. Aslında tüm bunlar alerjiye karşı vücudunuzun verdiği reaksiyonlardır. Bahar nezlesi, bazı insanlarda hiç görülmez, bazı insanlar da baharın gelmesiyle adeta polenlerden kaçmaya başlar.

Tedavi Yöntemleri ve Alınacak Önlemler

Bahar nezlesinin tedavisi de aslında nelere alerjinizin olduğunu bilmenizle başlıyor. Toza mı, polene mi, yoksa herhangi bir bitkiye mi karşı alerjiniz var öncelikle bunun testini yaptırmalısınız. Eğer astım hastasıysanız polenlerden daha çok etkilenebilirsiniz. Bunun için de doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka kullanmanız gerekir.  Doktorunuz sizi rahatlatmak için burun spreyi ve göz damlaları verebilir. Alerji ilaçlarınızı da alerjiniz başlamadan önce kullanmanız da yine yararınıza olacaktır. Doktorunuza danışarak alerjinize uygun ilaçları kullandığınızda şikayetlerinizin en aza indiğini görebilirsiniz. Tüm bunların yanında sigara içilen ortamlardan uzak durmak, eğer çok fazla etkileniyorsanız maske kullanmak, evinizin havasının kuru olmamasını sağlamak için evinizi güzelce havalandırmak, tüylü ve yünlü battaniyeler kullanmamak da şikayetlerinizi azaltacaktır. Polenlerin fazla olduğu dönemlerde pencerelerinizi kapalı tutmaya da özen göstermelisiniz.  Eğer evcil hayvan besliyorsanız da onların tüylerine karşı olan alerjileriniz için de ilaçlarınızı aksatmamalı ya da en başından bir evcil hayvan edinmemelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. kapyakala dedi ki:

    Çocukluğumdan bu yana devam eden kronik bir rahatsızlık. Özellikle gözlerde kaşıntı çok rahatsız edici.

BİR YORUM YAZ