Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali Kimdir, 25 Şubat 1907 yılında Edirne’de doğdu. 41 sene süren yaşantısının ardından günümüze bir çok önemli eser bıraktı. Daha çok hikaye yazarı kimliğiyle ön plana çıkan Sabahattin Ali aynı zamanda öğretmen, şair ve gazetecidir. Yalnızca üç roman yazmıştır. Bunlar Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan ve Kürk Mantolu Madonna’dır. Üç romanı da büyük ün kazanmış özellikle Kürk Mantolu Madonna günümüzde büyük popülerlik kazanmıştır. Ayrıca bir çok şiiri bestelenmiş ve çok ünlü şarkılar halinde gelmiştir. Örneğin Hapishane Şarkısı V adlı şiiri Aldırma Gönül ismiyle Edip Akbayram tarafından seslendirilmiştir. Eşkiya Dünyaya, Göklerde Kartal Gibiydim, Leylim Ley de şiirlerinden bestelenen diğer şarkılardır.

Geçimini öğretmenliklikle sağlayan Sabahattin Ali’nin yolu bir kaç kez hapishaneye uğramıştır. Bunun etkilerine hikaye ve şiirlerinde de sıkça rastlarız. Bu sebeple çoğu zaman dikkatler üzerinde olmuştur. Üzerindeki gözlerin farkında olan Sabahattin Ali zaman zaman takip edildiğini de bilmektedir. Aydın Ortaokulu’nda öğretmenlik yaptığı bir sırada, trenle İstanbul’a gelir. Hava çok sıcaktır ve Sabahattin Ali elinde iki bavulla eve gitmeye çalışmaktadır. Trenden iner inmez bir adam peşine takılır. Daha önce de çok yaşadığı bu durum Sabahattin Ali’yi şaşırtmaz. Peşindekinin bir sivil polis olduğuna emin olan yazar bir anda durur ve peşindeki adama döner.

sabahattin

Sabahattin Ali kendisini takip eden polisten ne rica etmiştir?

Bir anda durup arkasındaki adama döner ve madem beni eve kadar takip edeceksin bari şu valizlerden birini al da sen taşıyıver der. Polis memuru önce şaşırır fakat insanlığın ölmediğini söyleyerek valizlerden birini alır. Valizi alan polis memuru ve Sabahattin Ali ellerinde valizler, yanyana iki arkadaş gibi eve kadar giderler.

Türk edebiyatında çok önemli bir yere sahip olan Sabahattin Ali’nin bu anısı Hıfzı Topuz tarafından yazılan Eski Dostlar adlı kitapta kendine yer bulmuştur. Kendini takip eden polisten bir dost gibi yardım isteyen Sabahattin Ali 1948 yılında, henüz 41 yaşında iken Bulgaristan sınırındaki bir ormanda bir kaçakçı tarafından öldürülmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ