En Popüler Polisiye Gerilim Romanları

En Popüler Polisiye Gerilim Romanları

Doğu Ekspresinde Cinayet

Polisiye Gerilim severlerinin vazgeçilmez idolü Agatha Christie. Şaşırtıcı ince zekasını sunduğu ve okuyucularını soluksuz bırakan romanları ile şüphesiz ilk sırayı alıyor. Agatha Christie’nin Doğu Ekspresi’nde Cinayet romanının bizler için asıl önemi yazarın, eserini yazdığı süre içinde Pera Palace’ta da kalmıştır. Ayrıca romanın ilk bölümleri İstanbul’da geçmektedir.

11665605_10152958429260950_7776052790899131909_n

 

Kurtlar İmparatorluğu

Romanın yazarı Jean-Christophe Grange yine romanlarında ülkemizin insanlarından bahseden bir yazardır. Araştırmacı anlatımı bunaltmayan roman içerdiği bilgiler ve ilerleyişi ile oldukça şaşırtıcıdır. Biraz Türkiye’de geçmesi onu daha da ilginç kılmaktadır.

219184522_tn30_0

 

Da Vinci Şifresi

Çıktığı an itibariyle büyük sansasyon yaratan roman Dan Brown için de, polisiye gerilim türü için de bir dönüm noktası olmuştur. Filmi de yapılan roman oldukça sürükleyici ve anlatımı akıcıdır. Kullanılan bir çok sanatsal terim ya da tarih okuyucunun aklını karıştırmaz, aksine merak uyandırır.

daa

 

KOKU

Yine ilginç kurgusu ile bir alman romanı olan koku aslında içinde bolca psikoloji de saklar. Filme uyarlanan bir diğer roman olan kokunun yazarı Patrick Süskind’dir.İşlenen cinayetlerin niteliği psikoloji alanında incilenirken, cinayet olmaları bu romanı su getirmez bir polisiye yapmaktadır. Polisiye gerilim türünün kültlerinden biridir.

koku

Ejderha Dövmeli Kız

Güzel bir polisiye gerilim serisinin ilk kitabı olan Ejderha Dövmeli Kız akıcı, merak uyandıran ve profesyonel bir dile ve değişik bir kurguya sahiptir. Hikayesi oldukça tatmin edicidir. İçerdiği cinsel temaları kullanışının farklılığı da okuyucuyu yerinde biraz oynatacak tarzda rahatsız edici fakat çirkin değildir.  Romanın yazarı Stieg Larsson İsveçlidir. Bu romandan sonra Millenium üçlemesi adını verdiği iki romanı daha okuyucularıyla buluşturmuştur. Romanın bir diğer özelliği ise iki kez beyaz perdeye aktarılması olmuştur.

DSCI0190

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ