2013 Yapımı En İyi Filmler

2013 Yapımı En İyi Filmler

10. Odd Thomas (IMDB:6,8); ”Tuhaf Thomas” anlamına gelen filmin kahramanı bir aşçıdır. Fakat bir takım özel güçleri bulunmaktadır ve bu güçlerinin varlığından yalnızca kız arkadaşı ile polis şefi (Dafoe) bilmektedir. Thomas ölüler ile iletişime geçebilmektedir ve “bodachs” denilen acıyla beslenen, yaklaşan ölümlerin işaretçisi sayılan kötü varlıkları da tespit edebilmektedir. Thomas’ın bütn bunlarla zamana karşı yarışını anlatan filmin yönetmeni  Stephen Sommers’tır.

indir (1)

9. The Past (IMDB:8,0); Baş rollerini Bérénice Bejo, Tahar Rahim, Ali Mosaffa paylaştığı filmin yönetmenliğini Asghar Farhadi yapmıştır. Ahmad, uzun bir ayrılıktan sonra boşanma işlemleri için Tahran’dan Parise gider eski karısı Marie’nin yanına. Paris’te olduğu bu kısa sürede Marie’nin kızı Lucie’yle son derece sıkıntılı bir süreç yaşadığını farkeder ve bunun için mücadele etmeye başlar. Bu mücadele bir takım sırların da gün yüzüne çıkmasına yol açar ve film daha da sürükleyici bir hal alır. ” Geçmiş” anlamına gelen The Past izlenmeye değer film…

Asghar-Farhadi-The-Past

8. Rush (IMDB:8,2); Ron Howard’ın yönettiği filmin başrollerini Daniel Brühl ve Chris Hemsworth paylaşıyor. Formula 1 yarışlarının zirvede olduğu bir dönemin iki ezeli rakibini konu alıyor film. Epik aksiyon-dram filmi olan Rush, 1970 lerde yakışıklı Hunt ve akıllı rakibi Lauda’nın aksiyon dolu öyküsünü anlatıyor. Niki Lauda’nın kullandığı Ferrari en heyecanlı yarışlardan birinde arızalanır ve Lauda kaza geçirip yaralanır. Bu sebepten birinciliğin Hunt’a geçmesiyle Lauda daha da hırslanır ve ikilinin rekabeti bu şekilde katlanır. Zafere hücum filmi nefeslerinizi tutarak izleyeceğiniz harika bir film…

490a7365bdf4284d20263ffb16b7cb4e

7. Life Feels Good (IMDB:7,8): Hayat çok güzel filminin konusu gerçek bir yaşam öyküsüne dayanmaktadır. Doğuştan beyin felçli ”Mateusz” in mücadelesini ve iç dünyasını anlatan film, zaman zaman sizi duygulandıracak zaman zaman da Mateusz’in azmine hayran bırakacak.

6.Child’s Pose ( IMDB: 7,5 ) : Birbirlerine oldukça bağlı olan anne oğlun hikayesinden bahseder film… Çocuk pozu, orta yaşlarda hala annesiyle yaşayan Barbu’nun evden ayrılıp sevgilisiyle birlikte yaşamak istemesinden sonra yaşanan bir dizi olayı konu alır. Barbu araba alır ve hız sınırını fazlasıyla aştığı günlerden birinde bir yaya çarpar. Alacağı cezadan endişe eden annesi Cornelia canla başla oğlunun ona geri dönmesi için uğraşır fakat işler çok da istediği gitmeyecektir.

5. Blue Is the Warmest Color (IMDB:7,9): Film 15 yaşındaki bir kadının kendini keşfetme öyküsünü anlatır. Çünkü  ebeveynlerinden öğrendiği kadınların sadece erkeklere aşık olabileceğiyken Adele erkek arkadaşı ile mutlu olmadığını farkeder. Güzel sanatlar öğrencisi Emma ile tanıştıktan sonra ise hayatı tamamen değişir. Okulu bitirdikten sonra Emma ile yaşamaya başlayan Adele kendi kimliğini kabul etmeyen arkadaş çevresinden uzaklaşır ve daha çok Adelenin sanat çevresinin içerisinde yer almaya başlar. Fakat bir süre sonra Emma’nın ev işlerini ona yaptırmasından ve yaptığı işi küçümsemesinden bunalır. Adele çalıştığı ortamda da kimliğini kabul ettiremeyince çareyi iş yerinden bir erkekle birlikte olmakta bulur ve Emma ilişkileri sona erer. Sonrasında derin bir mutsuzluğa sürüklenir ve eski ilişkisini geri kazanmak için çırpınır…

4. Tangerines ( IMDB:8,4): 1990 yılında Kafkasya’da başlayan Gürcü- Çeçen savaşı sonrasında halk can güvenliğini korumak için Estonya’ya göç etmektedir. Bir küçük köyde yaşayan iki yaşlı komşu Ivo ve Margus ise herkesin kaçıp gitmesine rağmen köylerini terk etmemişlerdir. Biri marangozluk yaparak biri de bahçesinde yetiştirdiği mandalinaların paralarını toplayarak Estonya’ ya gitme niyetindelerdir. Bir gün kapılarında yaralı olarak buldukları bir Gürcü ve Çeçen askerini yardım etmek için evlerine aldıklarından sonra ise kendilerini artık savaşın tam ortasında bulacaklardır.

3. 12 Years a Slave ( IMDB:8,2): Northup’ın 1853 yılında kaleme döktüğü ve kendi yaşamını anlattığı romanından uyarlanmıştır film. Amerika’da yaşanan iç savaş öncesinde özgür bir siyahi olarak yaşayan Solomon daha sonra kaçırılıp köle olarak satılır. Müthiş bir özgürlük mücadelesinden bahseden ve o dönemde siyahilerin yaşadığı haksızlıkları gözler önüne seren filmde Solomon’ nun hayatının değişmesi ise köleliğin kaldırılmasını savunan Kanadalı biriyle (Brad Pitt) tanışması ile olur. 

2. Gravity (IMDB:8,0):  Dr.Ryan Stone bir tıbbi mühendistir ve ilk uzay görevine çıkacaktır. Her şey gayet yolunda giderken yabancı bir cismin çarpması sonucu mekik paramparça olur. Ryan ve deneyimli bir astronot olan arkadaşı Matt Kowalsky uzay boşluğunda yapayalnız sürüklenmeye başlarlar. Dünya ile bağlantıları kopar ve gittikçe de oksijenleri azalmaktadır. İkilinin korku ve panik ile hayatta kalma mücadelesini anlatır film.

1. The Wolf of Wall Street (IMDB:8,3): Film insanları dolandırarak para sahibi olan, zevkine düşkün 24 yaşında bir adamı anlatmaktadır. Kısa sürede ciddi paralar kazanan Belfort (Leonardo Di Caprio) uyuşturucuya başlar ve aynı hızda da paraları tüketmeye başlar. Sağlam kadrosu ve sürükleyici sahneleriyle oldukça izlenilesi bir film.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ