Sanayi devrimi ne zaman yapılmıştır?

Sanayi devrimi ne zaman yapılmıştır?

Sanayi devrimi ne zaman yapılmıştır?

Sanayi devrimi, İngiltere’de temelleri atılıp ortaya çıkan, ilk kez Birleşik Krallık ‘ta görülen ve tüm dünyaya yayılan bir devrimdir. 18. ve 19. yüzyıllarda buharlı makinelerin yaşamımıza girmesi ile başlar. Buharlı makinelerin ortaya çıkışı ile de üretim artar iş gücü azalır. Hem kaliteli ürün artar hem de yapım hızı artar. Ürün fazlasının olması da pazar ihtiyacını ortaya çıkarır. Daha uygun fiyatlı ve bol çeşit imkanı da endüstriyi doğurur. Bu sebeple de sanayi devriminin bir diğer adı da endüstri devrimidir.

Sanayi devrimi ne zaman yapılmıştır? sorusunun yanıtı ne kadar 18. ve 19. yüzyıllarda bu devrimin ortaya çıktığını gösterse de, bu devrimin ortaya çıkması için de bir ilk nedene ihtiyaç vardır. Fransız Devrimi ile sanayi toplumuna uyması istenilen bir ülkenin temellerinin atılması, rasyonel (akılcı) düşünmenin ön plana çıkması, sömürgecilik, Avrupa’nın nüfusunun 16. yüzyıldan itibaren giderek artması, kapitalizm (orta düzeydeki sınıf giderek zenginleşmeye başladı ve bunun sonucunda yeni yatırım alanları aramaya başladı. Zaten bu da sömürgeciliği doğuran, dolaylı olarak da sanayi devrimine sebep olan bir faktördür.) Tüm bunlar ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan sebeplerin tümü; sanayi devrimini doğuracak olan nedenlerin esas temelleri atılmıştır.

Sanayi devriminin bir sonucu olarak da; İşçi sınıfı uyandı ve ayaklanma gösterdi, var olan haklarının bilincine vardılar. Bunun bir sonucu olarak da sosyalizm doğdu. Burjuvazi toplumuna karşı proletarya toplumunun ortaya çıkması ve bununla birlikte bir başkaldırı ve direniş başladı. Kentlerin nüfusu artmaya, köy nüfusuysa gitgide azalmaya başladı. Kentlerdeki nüfus artışı da kentleşme sürecinin yaşanmasına sebep oldu. Büyük fabrikaların doğayı, yeşil alanları yok etmeye başlaması ve işçilerin fabrika hayatındaki yerini alması da kitle toplumunu doğurdu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ