Yatak Odası Dekore Ederken Kullanılmayacak Renkler

Yatak Odası Dekore Ederken Kullanılmayacak Renkler

Yatak Odası Dekore Ederken Kullanılmayacak Renkler

Geçmişten günümüze renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi, yaşantımızın her alanında yadsınamaz bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmakta… Ev dekorasyonundan tutun da kozmetik sektörüne, otomotiv sektöründen gıda sektörüne kadar renkler, hayatımızın bir parçası halini almış durumda…

Bu nedenle son yıllarda ev dekorasyonu yaparken hangi renkleri kullanalım, hangilerinden uzak duralım diye daha bir özen göstermekteyiz. Özellikle yatak odası, oturma odası gibi dinlenme ve rahat, huzurlu vakit geçirme alanlarımızda eşyaların uyumu kadar renklerin uyumu da önem kazanıyor.

O halde gelin bu yazımızda sizlerle yatak odamızı dekore ederken renkler konusunda nelere dikkat etmeliyiz birlikte bir gözden geçirelim. Eminiz bu dekorasyon fikirleri uzun süre aklınızda kalacak ve sizlere yardımcı olacaktır.
Öncelikle yatak odamızda rahat huzurlu ve sakin bir hava yaratmak istediğimizi göz önünde bulundurmak son derece önemli… Ayrıca yatak odası evimiz içindeki; kişiliğimizi ve kendi özelimizi en çok yansıttığımız bölümdür. Bu nedenle hem rahatlatıcı ve sakin hem de kişiliğimizi yansıtan renkler seçmeliyiz.

Sıcak renkler yatak odamızda samimi bir hava yaratırken, soğuk renkler şık ve zarif bir görünüm elde etmemizi sağlayacaktır. Yalnız bu seçimleri yaparken renklerin koyu ve canlı tonlarını değil açık ve pastel tonlarını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca kontrast renkleri bir arada bulundurmaktan ve çok fazla renk kullanmaktan uzak durun. Kırmızı, siyah,mor gibi renkleri mümkün olduğunca kullanmayın. Çünkü bu renkler sakinleştirici ve rahatlatıcı değil tam tersi uyarıcı ve hareket katan renklerdir. Kırmızı hareketin rengi olduğu için yatak odanızda kullanmanız durumunda uykuya geçme konusunda problem yaşayabilirsiniz. Siyah ve mor da depresif renkler olduğundan huzur ve dinginlik sağlamak için pek uygun değillerdir. Bunların yerine özellikle yeşil,mavi,pembe gibi dingin renkleri tercih etmeniz uyku kalitenizde de belirgin bir değişiklik gösterecektir.

Son olarak küçük bir tüyo; yatak odanızı bütünlüğü bozmayacak şekilde açık mavi renklerle dekore ederseniz hem oldukça sakin hem de olduğundan daha geniş ve ferah bir mekan elde ettiğinizi fark edeceksiniz.
Bu yazımızda verdiğimiz fikirler ile evinizin en özel köşesinde rahat, huzurlu, dingin bir ortam yaratacağınızı umuyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. konya dekorasyon dedi ki:

    teşekkürler çok güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş yazdıklarınızı dikkate alacam tekrar teşekkür ederim 🙂

BİR YORUM YAZ