Göz altı şişliklerinin nedenleri?

Göz altı şişliklerinin nedenleri?

Gözaltı şişliklerinin nedenleri?
Gözaltı şişlikleri, günümüzde eskiye oranla, daha fazla yaşanılan bir durumdur. Yorgunluk, stres, hava ve mevsimlerin değişikliği, teknolojinin çok fazla ilerlemesi ve kullanılması, düzensiz ve yetersiz uyku, yeme bozuklukları ve bunun gibi daha birçok etken, gözaltı şişliklerinin nedenleri arasındadır.
Asıl dikkate alınması gereken en önemli dönem, ciddi hastalıkların, yaşanma ihtimali olduğu zamanlardır. Çünkü gözaltı şişlikleri, çoğu zaman büyük rahatsızlıkların sinyalini verir. Alerji, enfeksiyon, böbrek, tiroid vb. hastalıklar bunların başında gelir.
Günümüzde güzelliğin ve dış görünüşün ne kadar önemli olduğunu düşünürsek, gözaltı şişliklerinin en çok şikâyet edilen konu olduğunu görürüz. Sırf bu yüzden, son yıllarda ciddi anlamda estetik operasyonlar yaptırılmaktadır. Bu anlamda önerim, ya bu işi profesyonelce yapan, bir estetik cerrahla görüşmeniz ya da estetiği unutmanız. Kaş yapayım derken göz çıkartmayın.
Eğer ailenizde, gözaltı şişlikleri yaşayanlar varsa, bir ihtimal sizde de olabilir. Bu durumdan tedirginseniz, cilt ve göz bakımınızı ihmal etmeyin.
İnsanoğlu duygusaldır. Dolayısıyla, duygularımız çoğu zaman gözlerimizi etkiler. Garip ama sevindiğimizde de, üzüldüğümüzde de ağlayıp gözyaşı dökeriz. Gözyaşlarındaki, aşırı tuz ve su kaybı şişliklere neden olur.
Cildimize en zararlı faktörün, güneş ışınları olduğunu çok net biliyoruz. Bunun için yüksek faktörlü kremler kullanıyoruz. Ancak en önemlisi gözlerimizi güneşten korumak ve bunun içinde güneş gözlüğü kullanmalıyız.
Hepimizin, bir gün yaşayacağı durum ise yaşlılıktır. Yaşlılığın en net belirtisi ise derinin incelmeye başlamasından dolayı oluşan gözaltı şişlikleridir.
Dünya çapında, aşırı alkol ve sigara kullanımı, ciddi yasaklarında konulmasına neden oldu. Sigara içmek, dumanına maruz kalmak, alkol içmek, vücudu susuz bırakır. Sigara, alkol kullanımı, uykusuzluğu bunun yanında stres ve yorgunluğu getirir. Dolayısıyla gözaltı şişlikleri kaçınılmazdır.
Yeme bozukluğu, yani çok fazla tuzlu ve yağlı yemekte ödem oluşturabilir, dolayısıyla susuzluk nedeni ile şişlikler oluşur.
Gözlerinizi ovmak, kaşımak deriyi zedelemenize dolayısıyla gözaltlarınızın şişmesine sebep olur.
Yeterli su içmemek, hamilelik ve regl dönemindeki hormonal değişiklikler de gözaltı şişliklerinin nedenleri arasındadır.
Gözaltı şişlikleri için, gözaltı çayını kullanabilirsiniz.10-15 dakika kaynatın, soğutun ve gözlerinize tülbent yardımı ile uygulayın.
Gözleriniz hep güzel baksın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ